Bodrum bügün Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ve en çok tanınan tatil beldelerinden.

Söylenceye göre M.Ö. 11.yüzyılda Dorlar’ın, yörenin yerli halkı Lelegler’le birlikte kurduğu bir şehir. M.Ö. 7. ve 6. yüzyıllarda Lidyalılar’ın ve Persler’in egemenliğine girmiştir.

Tarihin babası olarak bilinen Heredot, Halikarnassoslu’ydu. Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum da burada yer alıyor.

Ünlü Karia kralı Mausolos Halikarnassos’u başşehir yapmıştır. Büyük iskender zamanındaki Pers saldırılarına karşı koyabilen ender şehirlerden biridir. Ancak bu direniş boşunaydı. Şehir, krallıklar arasında el değiştirmiş ve zamanla önemini yitirmiştir. Bu dönem, Rodoslu St. Jean şövalyelerinin gelip bugün ayakta olan kaleyi yapana dek sürmüştür.

Böylece tekrar önem kazanan şehir 1522’de Kanuni Sultan Süleyman devrinde Osmanlı egemenliğine girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Ünlü sürgünlerden biri Halikarnas Balıkçısı olarak da bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı. Cevat Şakir burada 3 yıl sürgün yaşadıktan sonra Bodrum gönüllülerinden olmuş ve buraya yerleşmiştir.

Bodrum aşıkları arasında Neyzen Tevfik ve Zeki Müren’i de saymadan geçemeyiz …